Hlavní projekt: Poslední Samoselové

Pomáhat samoselům jsme se s Ondrou rozhodli v létě 2019. Nejprve jsme pomáhali vždy, když jsme byli s turisty v černobylské zóně. S každou skupinou turistů navštívíme jednoho ze samoselů. Při každé této příležitosti jsme tedy přivezli základní produkty všem, koho jsme zrovna navštívili.

Během pár měsíců nám bylo jasné, že to nestačí. A proto jsme na podzim začali plánovat velkou týdenní akci, při které stihneme pomoci všem, kteří v černobylské zóně žijí. Akce je finančně nesmírně náročná, nicméně jsme se rozhodli vzít peníze ze zisků agentury a využít je na pomoc. A tuto akci máme v plánu každoročně opakovat. Vybrali jsme si pro první akci únor 2020. Zimu jsme volili z mnoha důvodů. Tím nejpádnějším je ten, že v zimě tito lidé potřebují pomoc nejvíc. Dalším důvodem byl minimální turistický ruch v zóně, takže dostatečný klid na práci. 

 

Cílem projektu je pokusit se zlepšit posledních pár let všem samoselům uvnitř černobylské zóny. Problémem je, že se o těchto lidech a jejich problémech vlastně vůbec neví. Neexistuje žádný dokument, který by pravdivě vypovídal o životě těchto lidí, který by do detailu rozkrýval jejich životní příběh. Neexistuje ani žádná kniha věnovaná právě této problematice. Dokumentů, filmů a knih o Černobylu najdeme všude mnoho, ale samoselové jsou opomíjeni. 

Naším primárním cílem je zabezpečit základní produkty každodenní potřeby pro všechny tyto lidi. Naše finanční možnosti nám ale dovolují pouze jednu velkou akci ročně. Což jim z dlouhodobého hlediska život nezlepší. Při této akci jim vždy přivezeme veškeré trvanlivé potraviny, hygienické prostředky, zdravotnický materiál, dokonce i krmivo pro jejich domácí zvířata. Pokud jsme v zóně v rámci cestovní agentury, jsme schopni se za každým z nich dostat v průměru jednou za tři měsíce. Jenže to na dlouhodobé zlepšení nestačí. 

Proto jsme se rozhodli rozjet obrovský projekt.

Rádi bychom v prosinci 2020, nejdéle v lednu 2021 odjeli opět na velkou charitativní akci do Černobylské zóny. Při této akci bychom přivezli veškeré produkty jako doposud: chléb, těstoviny, mouku, pohanku, olej, mléko, vejce, maso, ryby, pitnou vodu, mýdlo, obvazy a jiné.

Kromě nás by s námi jela i produkční společnost WildCat Films, která by tuto pomoc celou natáčela. S každým ze samoselů bychom natočili jeho životní příběh, jeho výpověď kolem nehody a to, jak moc se ho dotýkala. Výpověď toho, jak žije dnes, všechny strasti i radosti.

Ve spolupráci s produkcí by vznikl dokumentární film o životě samoselů v Černobylské zóně. Ten bychom následně nabídli všem televizím v České republice, pokud by byl zájem, tak i v zahraničí.

Souběžně s filmem, do kterého se nevejde veškerý materiál, vznikne i kniha o životě samoselů. Ta by se distribuovala v ČR a zároveň by byla souběžně vydána v AJ v zemích EU. 

Cílem tohoto projektu totiž nemá být jednorázová pomoc samoselům. Hlavním cílem je dostat tento problém srozumitelně mezi širokou veřejnost tak, aby oslovila velké množství lidí. Věříme, že pokud bude dostatečný mezinárodní tlak na Správu zóny, dojde ke zlepšení jejich života uvnitř, tedy od lidí, kteří by se o ně fakticky měli starat. Samoselové totiž budou žít již jen několik málo let a po tom všem, co si museli prožít, si zaslouží důstojnější stáří. Snad přimějeme odpovědné orgány jednat. Naším hlavním cílem je, aby za nimi obchod jezdil alespoň 1x za 14 dní, ideálně však 1x týdně. Turisté ročně přinesou černobylské zóně miliony dolarů, prostředky na to tedy rozhodně jsou. 

Partneři projektu:

WCF_logo_Color_for_White_BG.png
black-s-textem.png